Yeşil Devrim: Mikro Fabrikalar Modanın Yüzünü Nasıl Değiştirebilir?

4

Mark Sollman, Mimaki Europe, Ürün Müdürü, EMEA,

Çok önemli #COP26 İklim Değişikliği Konferansı’nın Kasım ayında sahneye çıkmasıyla birlikte, moda dünyasının sürdürülebilirlik çabalarını hızlandırmak ve #karbon #emisyonlarını kontrol altına almak için bir araya gelmesi için şimdiki gibi bir zaman yok. Küresel olarak, moda endüstrisinin artık sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 10’unu ve atık suların yüzde 20’sini (https://www.worldbank.org/en/news/feature/2019/09/23/costo-moda-medio-ambiente) oluşturduğu tahmin ediliyor ve bu da daha yeşil üretim yöntemleri arayışını her zamankinden daha uygun hale getiriyor. Neyse ki, teknolojik olarak gelişmiş, yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş #mikrofabrikaların artan şekilde ortaya çıkmasıyla moda arenasına yeni bir üretim çağının girdiğini görüyoruz.

İsteğe bağlı üretim yoluyla gereksiz atıkları azaltmanın yanı sıra, mikro fabrikalar geleneksel #giysi üretiminden daha küçük bir #ekolojik ayak izine sahiptir ve üretim sürecinde su kullanımı gerektirmez, bu da onu yalnızca daha hızlı bir çözüm değil, aynı zamanda daha yeşil bir çözüm haline getirir.

Geçen yılki #FESPA, Mimaki’nin moda tasarımcısı Carolina Guzman ile birlikte çalışarak tasarımlarını gerçek zamanlı olarak hayata geçirmesini sağladı ve tasarımlarını sadece bir gün içinde ekrandan giysiye taşımak için yerinde canlı olarak çalışan kendi mikro fabrikasını kurdu. Guzman’ın tasarımları tekstile aktarılmadan önce Mimaki’nin TS100-1600 Süblimasyon Yazıcısı kullanılarak oluşturuldu, dijital olarak kesildi ve son olarak birleştirildi. Baştan sona bir dizi etik ve çevresel hedefle tasarlanan mikro fabrikada ayrıca özel olarak çevre dostu Greentex kumaş kullanıldı ve kalan tüm malzemeler Sheltersuit’e bağışlandı: uyku tulumuna dönüştürülebilen rüzgar ve su geçirmez bir ceket. Evsizlere ve mültecilere ücretsiz.

Transfer baskı uzmanı Klieverik dahil olmak üzere bir dizi stratejik ortakla çalışarak; kâğıt çözümleri uzmanı, Neenah Coldenhove; ve dijital kesim ekipmanı sağlayıcısı Summa – Mimaki, fuar sırasında stantta canlı olarak benzersiz, yüksek kaliteli giysiler üretmeyi başardı ve yüzden fazla ülkeden gelen ziyaretçilere mikro fabrikaların modanın geleceği olarak dünyayı değiştirmeye hazır göründüğü bazı temel nedenleri gösterdi.

Eşsiz hız ve çok yönlülük

Geleneksel olarak, #hazırgiyim imalatının, malzeme tedariki ve toplu giysi üretiminden oluşan bir üretim zinciri modeline odaklandığı yerlerde, mikro fabrikalar artık talep üzerine, yerinde üretim sağlayarak benzersiz, tek seferlik parçalardan ve numunelerden her şeyi doğru şekilde üretmeyi mümkün kılıyor. Tüm ürün hatlarına kadar – hepsi benzersiz hızlarda. Bu, tasarımcıların tasarımları değiştirmesine veya güncellemesine ve ortaya çıktıkça pazar eğilimlerine cevap vermesine imkân tanıyan daha fazla esneklik ve özelleştirme anlamına gelir.

Basitleştirilmiş tedarik zincirleri ve minimum risk

Mikro fabrika kurulumu, üretimi kurum içinde ve talep üzerine seviyesine getirerek, yalnızca stok depolama maliyetini değil, aynı zamanda nakliye ve satılmayan öğeleri sorumlu bir şekilde elden çıkarma maliyetini de en aza indirir. Son jeopolitik olayların küresel tedarik zincirlerinin kırılganlığını vurguladığı yerlerde, mikro fabrikalar bu sistemlerden benzersiz bir bağımsızlık sunarak hazır giyim üreticilerine işletmelerini geleceğe hazır hale getirme, dış sistemlere ve tedarikçilere daha az bağımlı hale gelme ve aksama riskini azaltma gücü veriyor.

Artırılmış bir alt çizgi ve daha yeşil bir gelecek

Fiziksel depolama ve üretim alanından zaman ve enerjiye kadar tüm kaynaklarda tasarrufları kolaylaştıran mikro fabrikalar, nihai olarak, üretim arttıkça kolayca ölçeklenebilir olmanın ek faydasıyla giysi üreticileri için kârlılığı önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, belki daha da zorlayıcı olan çevresel hususlardır. Mimaki’nin son projesiyle küçük ölçekte gösterilen #mikrofabrika üretiminin doğasında bulunan çevresel faydalar, moda dünyasında daha üretken ve yaygın hale geldikçe daha da büyük bir etkiye sahip olacak ve yıllar içinde benimsenme arttıkça anlamlı çevresel değişim etkileme potansiyeli ile birlikte. Kısacası, bu alanı izleyin!