2021 İlkbaharının En Etkili Renk Eğilimleri

4

Küresel pazarların renk uzmanı Pantone ile işbirliği yapan T-Fashion CEO’su Yiğit Alp Elmas 2021 İlkbahar Renk Trendleri webinerinde yeni sezonların renk eğilimlerinin nasıl belirlendiğini ve bu bahar hangi renklerin öne çıkacağını, anlattı.

Webinere her yıl yenilenen renk kartelası ve küresel etkiye sahip Yılın Rengi’ni belirleyerek eğilimlere yön veren Pantone şirketinin küresel satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Francesco Tomasello ve Pantone-X-Rite Türkiye Temsilcisi Odak Kimya Kimya Genel Müdürü Ayla Çuhadaroğlu da katıldılar.

Renk Sanatı ve Renk Bilimi X-Rite Pantone

Küresel renk belirleyici ve sağlayıcısı X-Rite Pantone’den çok kısaca bahseden Francesco Tomasello, Pantone, aslında renklerin seçilmesi ve tanımlanması konusunda tasarımcılara vazgeçilmez seçenekler sunarken aynı zamanda renk bilimi konusunda sektörün lider firması olan X-Rite’ın bir parçasıdır. Bu sayede tasarımdan üretime X-Rite Pantone rengin hem sanatsal hem de bilimsel olarak çözümlerini sağlayan tek firmadır.” diyordu:

“X-Rite Pantone, ilham vermekten nihai ürüne kadar iş akışının her aşamasında renkle ilgili kritik kararları kolaylaştırmaya yardımcı olmak için renk sanatını ve bilimini bir araya getiriyorlar. Hayal edilen rengin elde edilen renk olmasını sağlayan özelleştirilmiş, entegre danışmanlık hizmetleri ve renk yönetimi araçları aracılığıyla tasarımcılara ve üretim hizmetlerine hizmet ediyoruz. “

Tasarımdan üretime renk mükemmelliği

Ayla Çuhadaroğlu ise özetle şu bilgileri paylaşıyordu: “Odak Kimya’nın tekstil sektöründeki hizmetlerine gelince Tekstil sektöründeki ayak izimizi tek bir cümle ile ifade etmek isteseydik cümlemiz ‘Tasarımdan üretime renk mükemmelliği’ olurdu. Odak Kimya yirmi iki yıldır X-Rite Pantone distribütörlüğünde dijital iş akışının tasarımdan üretime kadar tüm aşamalarında uçtan uca renk yönetim çözümleri sunuyor. Bu şekilde tasarımcıların rengin seçimi, tanımlanması ve iletişimi konusunda çözümlerini Pantone ile sunarken tasarımın sonuca ulaşmasını da X-Rite çözümleri ile sağlıyoruz. Bunun yanında dijital baskı sektöründe de kalibrasyonlu grafik monitörleri ile de dijital çıkışı eşleştiren renk yönetim çözümleri sunarak aslında tekstil sektörünün bütün platformlarında renk tedarikçisi konumundayız. Dijital renk iş akışına ilaveten son üç yılda fiziksel test cihazları ve malzemeleri konusunda da çalışmaya başladık ve ürün yelpazemizi genişlettik.”

T-Fashion nasıl çalışıyor?

T-Fashion, müşterilerine öngörüler sağlamak için hedef kitlenizi sosyal medya ve farklı veri noktaları üzerinden takibe alıyor. Gelişmiş yapay zeka algoritmaları ile hedef kitlenizi ilgilendiren milyonlarca paylaşımı analiz eden T-Fashion bu analizler doğrultusunda müşterilerinin daha doğru kararlar ile daha yüksek gelirler elde etmesini sağlıyor. T-Fashion ile irtibata geçmek ve uzmanları ile tanışmak için https://tfashion.ai adresine gidebilirsiniz.

T-Fashion analizlerinde 2600+ Pantone tonunu kullanıyor. Geliştirdiği renk ağırlığı çıkarma algoritmaları ile moda içerikli fotoğraflardan renk trendlerini anlamlandırıyor. Her bir veriyi analiz eden T-Fashion, elde ettiği milyonlarca işlenmiş veri noktaları üzerinden hedef kitlenizin en çok nelere etkileşim göstermeye yatkın olduğu, marketiniz için gelecek trend sinyalleri gibi farklı önemli çıktıları ayırt ediyor. Gelelim T-Fashion’ın bu webinerde de paylaştığı 2021 ilkbahar renk trendlerine…

2021 İlkbahar Renk Eğilimleri

T-Fashion renk eğilimlerini beş farklı palette belirliyor. Sarı, Mavi, Gri, Earth ve Pastel. Bu beş palet üzerinde üç farklı ton sunan rapor size oldukça geniş bir renk paleti sağlıyor. Bu beş paletten ikisi yani Sarı ve Gri, Pantone tarafından 2021 yılın rengi olarak açıklanan Ultimate Gri ve Illuminating Sarıyı da içeriyor. Her bir renk için ideal lansmanı aylarını, yıldan yıla büyüme ve önem derecelerini de içeren rapora göre 2021 renkleri şunlar:

(Renk isimleri Pantone kataloglarından alınmış.)

MAVİ TONLARI: IceMelt, Provence, Pageant Blue

SARI TONLARI: Daylily, Illuminating, Golden Yellow

PASTEL TONLARI: Lavender, Windsurfer, Meadow, Peach Quartz

EARTH TONLARI: Beige, Four Leaf Clover ve Coffee Bean

GRİ TONLARI: Ultimate Gray, Nacreous Clouds, Dawn Blue

 

#Pantone #İlkbahar #RenkTrendleri #Tekstil #Giyim #TFashion #Moda #Renk #OdakKimya #YılınRengi #inkjet #Tasarim