Dijital Sonlandırmada Verimlilik ve Kolaylık Esko Kongsberg

6

Esko, tepeden tırnağa daha iyi hale getirilen dijital sonlandırma ürününü tanıttı. Kongsberg serisi yeni kesim, pilyaj ve frezeleme makineleri tam entegre yazılım çözümleri paketiyle desteklenen yeni ve kolaylaştırılmış bir platform seçeneği içinde sunuluyor.

Önemli Noktalar:

  • İki yeni dijital kesim sistemi ailesi; Kongsberg X ve Kongsberg C, farklı dijital kesim sistemi ebatları ve konfigürasyonlarına sahip;
  • Hızlı iş değişimi için otomatik aparat ayarı;
  • Hatasız fiyat teklifleri ve üretim planlaması için yeni yazılım aracı;
  • İşletim yazılımına uzmanlık ekleyen entegre Sonlandırma Malzemeleri Veritabanı;
  • Daha iyi iş yönetimi için Automation Engine Cihaz Yöneticsi ile kesim makinasını iş akışına entegre etme imkanı.

Pazarın ihtiyaçlarını ve trendleri anlamak

Esko, küçük hacimli sonlandırma pazarındaki (tabela üretimi, standlar, mukavva ambalaj üretimi) üretim süreçlerini derinlemesine analiz etmek için onlarca müşterisinin ve müşteri olmayan işletmelerin yer aldığı bir çalışma yürüttü. Analizler, şirketlerin müşterileri tarafından belirlenen teslim tarihlerine daha bağlı kalmak, daha yüksek faaliyet kârı elde etmek ve sistemlerini daha kolay kullanmak için genel olarak daha yüksek randıman ve daha fazla kontrol istediklerini gösteriyor.

Dijital Sonlandırma bölümünün Ar-Ge’den sorumlu Müdürü Frank Adegeest bu konuda şunları söylüyor: “Müşterilerimiz, markaların ve perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların mağaza içi tabela ve stand üreterek destekliyorlar. Ürün varyasyonlarının sayısındaki artış, tabela ve stand çeşitlerinde de benzer bir artışı beraberinde getirdi.

Dijital büyük formatlı flatbed baskı makinesi tedarikçileri, pazarın bu değişen ihtiyaçlarına baskı randımanını önemli ölçüde artıran ürünlerle cevap verdi. Ancak bundan ötürü dijital sonlandırma yöntemi bugün üretim sürecinin darboğazı haline gelme riski taşıyor. Esko olarak drupa’da, Kongsberg ve dijital kesim iş akışında kayıp süreleri üretim sürecinden çıkarmaya odaklanan bir dizi yenilik tanıtacağız. Müşterilerimize operasyonları için sağlam kontrol ve yönetim araçları sunarak Toplam Ekipman Verimliliği (OEE) açısından sektörün yeni standartlarını belirliyoruz.”

Kolaylaştırılmış platform seçeneği

Esko, müşterilerinin önceden tanımlanmış ve ihtiyaca göre konfigüre edilebilen, ihtiyaçlarına en uygun sistemleri daha kolay belirlemelerine yardımcı olmak için Kongsberg dijital kesim sistemi portföyünü modernize edip daha iyi hale getirdi.

Müşterilere başlıca iki ürün ailesinden birini seçebiliyor: Kongsberg X veya Kongsberg C. Bu dijital kesim ailelerinin her biri farklı ebatlar ve konfigürasyonlarla sunuluyor.

Bu iki farklı ürün ailesi, müşterilere çok yönlü ve yeni beceriler gerektiren işler için esneklik (Kongsberg X) ile verimli üretim çalışmaları için en yüksek üretkenlik (Kongsberg C) arasında kolay ve net bir tercih yapma imkanı sağlıyor.

Kongsberg X, işletme geliştikçe daha fazla kesim, pilyaj ve frezeleme aparatı ekleyerek sistemi yükseltme esnekliği sunuyor. Daha küçük tabla ebatlarıyla genişletilen mevcut Kongsberg C serisine dayanan Kongsberg C ise küçük hacimli üretimler için bir numaralı tercih.

Zamanla işlerin artmasına ayak uyduracak şekilde yükseltme seçeneği sunan giriş seviyesi bir sistemden başlayarak, her iki tezgah ailesi de verimlilik, otomasyon ve operasyon yönetimi yazılımlarıyla birlikte sunuluyor.

ESK_pr1093pc_Finishing_Esko-Kongsberg-X20-with-operator-stationÜretim verimini artırmak

Günümüzde müşteriler işletmelerinde sayısı sürekli artan küçük hacimli siparişler üretiyorlar. Farklı işler arasında yapılması gereken makine ayarlarına harcanan zaman, üretim sürecinin kayıplarından biri; çünkü bıçaklar değiştirilip aparatlar yapılandırılırken makine üretim yapamıyor.

Kongsberg dijital kesim sistemleri kullanılan yeni Otomatik Aparat Ayarı özelliği, her işe başlamadan önce aparatı ayarlamak için kamera kontrolü ve dijital görüntü işleme tekniklerinden faydalanıyor. Bir iş farklı bir aparat gerektirdiğinde, Otomatik Aparat Ayarı o aparatın seçilen malzeme için otomatik olarak ayarlanmasını sağlıyor. Bu akıllı aparat ayarlaması, iş değişiminin karmaşasını azaltıyor ve işlemi çok daha hızlı hale getiriyor.

Otomatik Aparat Ayarı’nın arkasındaki önemli yeniliklerden biri, sistemin eksiksiz bir malzeme veritabanı ile entegre olması. Bu veritabanı dijital sonlandırma alanındaki onlarca yıllık deneyimi tek noktada topluyor. Bu sayede operatör, elindeki işi ayarlarken aparat ve bıçakların seçimi ve ayarlaması sürecinde sistemden uzman tavsiyesi alıyor. Bu bilgilerin kullanılması sonlandırma üretimini varsayımlardan kurtarıyor, işler arasında değişiklik sürecini ve bütün olarak üretimi hızlandırıyor ve tutarlılığı artırıyor. Pahalı malzemelerin hasar görmesi ve kalitede tutarsızlık riskleri ciddi ölçüde azaltılıyor.

Adegeest bunu şöyle açıklıyor: “Daha önce farklı malzemeler için aparat değişikliği yapmak neredeyse yarım saat sürüyordu; şimdi ise sadece dakikalar alıyor. Bilhassa küçük hacimli üretimlerde önemli bir ihtiyaç olan bu otomasyon, üretim verimini ve dolayısıyla da kâr marjlarını artırıyor. Bu sistemle operatörlerin iş ayarlamalarının %30 daha kısa sürdüğünü tespit ettik ve bu da makinenin üretim veriminde %10’un üzerinde artış sağlıyor.”

Daha iyi tahminler kâr marjlarını korur

Esko olarak, müşterilerimizin küçük hacimli dijital baskı işlerindeki kâr marjlarının daraldığını görüyoruz. Bir iş için tahmini hesaplamalar yapılıp fiyat teklifi çıkarılırken o işi üretmenin ne kadar süreceğini bilmek önemlidir. Doğru iş tahminleri ile şirketler müşterilerine daha iyi teklifler verebilir ve teslim tarihleri için daha hatasız öngörülerde bulunabilir; bu da onların genel kârlılığını korur.

Yeni Kongsberg Tahmin yazılım modülü, bu güçlüklerin üstesinden gelmeye yardımcı olacak bir çözüm sunuyor. Ambalaj, tabela ve stand tasarımları otomatik olarak hazırlanıyor ve üretim tahminleri malzeme türü ve kalınlığı gibi üretim meta verilerine dayanılarak otomatik olarak oluşturuluyor.

Üretim kontrolü

Dijital sonlandırma operasyonlarında hatasız üretim planlaması ve önceliklerin belirlenmesi daha kolay hale geliyor. Esko, Kongsberg dijital kesim sistemleri, iş akışı otomasyon yazılımı Automation Engine ile entegre etti. Automation Engine’in Cihaz Yöneticisi, sonlandırma üretimi üzerinde daha iyi kontrol sağlıyor. Sürmekte olan iş ve tüm bağlı cihazların durumları ve bekleyen işler ekranda net olarak görülebiliyor. Üretim kapasitesini artırmak için tabaka üzerine optimum yerleşimi yazılım belirliyor. Sezgisel sürükle-bırak arayüz sayesinde operatörler kesim sisteminde sıra bekleyen işlerin önceliklerini belirleyebiliyor, acil işleri araya sokabiliyor ve hatta iş yüklerini makinalar arasında dengeleyebiliyor.

Adegeest sözlerini şöyle noktalıyor: “Kongsberg dijital kesim sistemlerine entegre edilen Esko dijital kesim yazılımı dijital sonlandırma işlemini yepyeni bir seviyeye taşıyor. Sistem bir yandan müşterilere dijital sonlandırma operasyonları üzerinde daha fazla kontrol sağlayıp kesim makinalarını gerçek kapasitesini açığa çıkarırken, diğer yandan da kritik işleri operatörlerin elinden alarak onları daha verimli hale getirip hata olasılığını azaltıyor. Bunlar Ambalaj Üretimini Kolaylaştırmak ve Tabela & Stand Üretimini Hızlandırmak için bugüne kadar atılmış en güçlü adımlar!”

Kongsberg C ve X-serisi iş başında

Kongsberg C ve X serisi dijital kesim sistemleri, drupa fuarıyla birlikte satışa sunulacak. Esko standında ziyaretçiler otomatik yükleme ve boşaltma sistemli Kongsberg C24’ün, konveyör bantlı Kongsberg X24’ün ve keçe paletli X20’nin tanıtımını izleme fırsatı bulacak. Esko endüstri ortağı HP (Salon 17) ise kesim ve sonlandırılma işlemleri konveyör bantlı bir Kongsberg C24’le yapılmış dijital baskı tabela ve standlar sergileyecek.

#esko #eskokongsberg #dijitalkesim #kesimmasasi #kongsbergc24 #kongsbergx24 #kongsberg #display #maket #tabela