Esko, Yenilikçi Çözümler Sunuyor

1

Esko, FESPA Global Print Expo’da, kesim sistemlerinde üretkenliği ve kârlılığı artırmanın ipuçlarını paylaştı.

Tabelacılar ve oluklu mukavva kullanan matbaalar için, pazara ulaşma süresini hızlandıran, hataları azaltan ve kârlılığı arttıran otomatik uçtan uca bir iş akışı bulmak amacıyla üretim ekipmanlarının ötesini görmeye çalışırken analogdan dijitale dönüşüm bu iki alanda da hızla yayılıyor. Fireler, karmaşık manüel adımlar, ekipman durma süreleri, hatalı malzeme işleme veya iş akış kontrolü eksikliği sebebiyle iş emrinden ürünün sevk edilmesine kadar tüm prosesi modernleştirmeye ve fireleri azamaya çalışan pek çok tedarikçi Berlin’de gerçekleşen FESPA 2018’de yer alan Esko standında buluştular.

Esko Çözüm Pazarlama Müdürü Geert De Proost, odak noktalarının, şirketin iş stratejisinin ihtiyaçlarına değinen entegre donanım ve yazılım çözümleri ile tabela ve oluklu ambalaj sektörlerini desteklemek olduğunu söyledi: “Çözümlerimiz, ilave iş gücü yatırımı yapılmasına gerek kalmadan üretim kapasitesini büyük ölçüde arttıracak, aynı zamanda iş süreçlerini standartlaştırarak her adımda insan hatasını ortadan kaldıracak. Tabelacılar için Automation Engine QuickStart’ı ve oluklu ambalaj üreticileri için WebCenter QuickStart’ı sunmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Esko’nun QuickStart çözümleri, tabela ve çok geniş format üretim için şirketlere sıra dışı, kanıtlanmış ve uzman iş akışlarını sunmanın yanı sıra, oluklu ürünlerin pazara ulaşma süresini hızlandırmak amacıyla gereken dijital iş akışlarını sunuyor. QuickStart çözümlerinin uygulanması sadece beş gün alıyor. Dijital yola bir kere başlandığında, üretkenliğin ve kârlılığın iyileştirilmesine devam etmek için özellikler ve işlevsellik eklemeye devam etmeleri kolay olur.”

Fuarda

Tabela ve sergileme ürünleri işletmeleri için, analogdan dijitale dönüşüm devam ediyor. Ama günümüzün çok geniş format yazıcılar daha verimli çalışırken ve daha yüksek iş hacmi sunarken iş emrinden sevkiyata uzanan iş akışının bazı kısımlarında hala dar boğazlar mevcut. Esko, üretkenliği arttırırken şirketlerin bu sorunların üstesinden gelmesine ve pazara ulaşma süresini kısaltmasına yardımcı olmak amacıyla, baskı öncesini otomatikleştiren, şirketlerin daha fazla işi daha hızlı ele almasına yardımcı olan, bir anahtar çözüm iş akış çözümü sunuyor (Automation Engine QuickStart for Sign). FESPA boyunca Salon 3.2’de bulunan sergilenen uygulaması kolay bu çözüm ile şirketler, yatırımdan itibaren hemen faydalanmaya başlamak amacıyla beş gün içinde Genel Ekipman Verimliliğini (OEE) arttırarak sorunsuz ve düzgün bir şekilde faaliyet gösterebilirler. Tabela ve geniş format üretim için kanıtlanmış iş akışları ön yüklü olarak sunulan ürün, şirketlere tekrarlayan görevleri ortadan kaldırma imkanı verirken aynı zamanda Kongsberg kesme masalarına doğrudan bir bağlantı sunuyor. Böylece, prosesin en pahalı adımı olan sonlandırmada daha az fireyle iş akış otomasyonunu önemli ölçüde arttırıyor. Çünkü, kurulumlar Kongsberg iş akışına otomatik olarak yükleniyor. Aynı zamanda, ürün oluşturmadan ve ön görünümlerden onaylara ve üretime kadar çeşitli görevleri otomatikleşiyor. Kişiselleştirilebilir gösterge panosu ve raporlar prosese dahil olan herkesin, tesis aracılığı ile işi hızlandırmak için gerekli tüm bilgilere anında erişmesini ve operasyonları sürekli iyileştirmek için gerçeklere dayalı iş kararları vermesini sağlıyor.

De Proost ayrıca şunları ekledi: “Standımıza gelen ziyaretçiler tüm bu avantajların iş gücü eklemeye gerek kalmadan elde edileceğini gördüler. Aslında, bu durum şirketlerin çalışanlarına daha üretken olacakları görevler vermesine imkân sağlarken QuickStart çözümleri çalışanlar açısından zaman kaybı olan üretkenliği engelleyen tekrarlayan görevlerle ilgileniyor. Operatörler, makineden makineye koşmaya gerek kalmadan, ofisteymiş gibi rahat bir şekilde, iş durumunu izlemek ve bağlı tüm cihazların kuyruklarını yönetmek ve önceliklerini belirlemek için Device Manager’i kullanabilir.”

Sonlandırma aşamasında, Kongsberg Automate üretkenliğin arttırılmasına yardımcı oluyor; dijital sonlandırma operasyonlarını endüstriyel düzeylere çıkaran büyüleyici bir dizi yenilikçilik sunuyor. Bunların arasında, daha fazla üretkenlik sağlamak ve operatör etkileşiminin azaltılması amacıyla yeni malzemelerin yüklenmesi ve bitmiş malzemelerin boşaltılması için robotikleri eklenebilmesi bulunuyor. FESPA’da besleme ve istif ile donatılmış bir kesim masası olan Kongsberg C64 sergileniyordu.

Kongsberg C64 tabela ve sergileme ürünleri uygulamaları için geliştirilmiş çok işlevli, süper geniş bir kesim tablası. Ürün Müdürü Russell Weller,  besleme ve istif üniteleri ile donatılan Kongsberg C’nin 7/24 üstün performans sunduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu cihaz, günümüzün daha hızlı ve daha geniş dijital yazıcılarına ayak uyduracak şekilde tasarladı. 915 mm istif yüksekliği ve hızı otomatik yükleme devirleri ile bu cihaz, tüm tipik ambalaj ve sergileme ürünlerinin düşük tiraj üretimi için optimal bir çözüm.

Esko standında ayrıca, Kongsberg X20 giriş seviyesi kesim masası ile birlikte çeşitli özel araçlar da sergilendi. Çok yönlülük sunan bu araçlar oluklu, karton, sert kartonlar, köpük, kaplanmış kauçuklar, ahşap ve çeşitli plastikler gibi çok çeşitli malzemeleri işlemek için gerekli olan hızı, gücü ve esnekliği sunuyor.

Esko Oluklu Çözümleri

Salon 5.2’deki standda ise dijital oluklu çözümleri yer aldı. Esko, oluklu ambalaj üreticilerinin tasarım taleplerini dakikalar içinde çözmek amacıyla tasarlanan bir ambalaj yönetim çözümü olan ve oluklu için özel olarak geliştirilen WebCenter QuickStart’ı ilk defa tanıttı. Bunun yanı sıra, yapısal tasarım için ArtiosCAD çözümünün, 3D projeler için Studio’nun ve baskı öncesi üretim optimizasyonu için i-cut Suite’in önemli noktalarını gösterildi.

Oluklu alanında analogdan dijitale dönüşümün henüz yeni başladığını belirten De Proost şunları söyledi: “Esko, her ölçekte oluklu ambalaj üreticisi için bu dönüşümü hızlandırmak amacıyla diğer pazar segmentlerinden öğrendiklerini uyguladı. Standımızı ziyaret edenlerin oluklu için ambalaj tasarım çözümüne yapılan yatırımın sonucunun nasıl hızlı bir şekilde alındığını, firelerin ne kadar azaldığını, üretkenliğin ve OEE’nin nasıl arttığını ve pazara ulaşma süresinin ne kadar hızlandığını görmekten dolayı şaşıracağına inanıyoruz.”

 

#ESKO #Kongsberg #KesimTablası #FESPA #DijitalKesim