Mat Kağıt Yenilenen Çözümlerle Farklılık Getiriyor

6

Zünd ve HP Türkiye Temsilcisi ve Distribütörü Mat Kağıt, her iki şirketin de güncellenen teknolojileri ile geniş format pazarında etkin çözümler sağlıyor. EDP ödüllü Zünd D3 Kesici ve HP’nin yeni Latex yazıcılarının yanısıra HP Scitex ve PageWide oluklu baskı çözümleri ile hem reklam hem de ambalaj alanında yeni pazarlar ve yeni baskı imkanları anlamına geliyor.

Mat Kağıt Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz, her iki lider firmanın gelişmeleri hakkında inkjetmagazine’in sorularını cevaplandırdı:

inkjetmagazine: Haziran ayı içinde gerçekleşen drupa fuarı HP’nin özellikle Latex yazıcıları için beklenen yeniliklerinin ortaya konduğu bir platform oldu. Yeni Latex’ler ve diğer geniş format yazıcılardan biraz bahseder misiniz?

Metin Gönülkırmaz: HP Latex teknolojisi gurubunda yeni çıkan HP Latex 560/570 (1,60 eninde) yazıcılarımız mevcut. Bunun dışında HP Latex 1500 (3,20 eninde) yazıcı da önemli sunumlarımızdan bir tanesi. 3,20 alanında bir çok yeniliğin yanı sıra yatırım maliyeti açısında daha uygun fiyatlı ve 1,60 gurubunda da üçüncü jenerasyon mürekkepleriyle daha uygun mürekkep maliyeti elde edilebilmesi açısında önemli bir avantaj sağlıyoruz. Elbette bu yeniliklerin yanı sıra müşterilerimizin yakından tanıdığı HP Latex 3100/3500, HP FB UV 750 ve HP Latex 370 makinelerimiz de pazarda ses getirmeye ve sunduğu avantajlar ve yüksek kalitesi ile HP teknolojisinin ülkemizdeki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

HP-Scitex-17000_2

inkjetmagazine: Geniş formatta oluklu baskısı birdenbire bir cazibe alanı olmaya başladı. HP Scitex bu alandaki çözümünü çok önceden pazara sunmuştu. Bu çözümü de değerlendir misiniz?

Metin Gönülkırmaz: HP Scitex Endüstriyel ürün gurubunda Oluklu Ambalaj sektörüne yönelik geliştirilen HP Scitex FB17000 Corrugated Press UV dijital baskı makinesi ambalaj sektöründe yeni bir alan açıyor. Oluklu, koruma bariyeri yüksek ancak düşük kaliteli baskı ihtiva eden yüksek tirajlı bir üretim alanı olarak bilinirken şimdi bu çözümümüz ile istenilen tirajda ve ambalajın ihtiva ettiği yüksek değerli ürünle paralel mükemmel ambalajlar üretmeyi hedefliyor. Maksimum 160 cm x 320 cm ebatlarında, 4 renk ve saatte 1000 m2 baskı kapasiteli bu makinemiz, oluklu kartonlar için geliştirilen özel kauçuk vakumlama tepsisi sayesinde çok çeşitli oluklu kartonlara uygun mürekkep maliyetleri ile baskı yapılabilmektedir. Bu ürünün yanı sıra, ilk defa drupa 2016’da sergilenerek gene Oluklu Ambalaj sektörüne sunulan, 1067 mm eninde, 183 metre/dakika ve 11 bin 640 m2/saat baskı kapasitesine sahip yeni HP PageWide Web Press T400S makinesi de pazarın ilgisinin yoğunlaştığı bir çözüm.

Ayrıca 2019 yılında satışa sunulacak olan ve reklam sektörüne yönelik, 160 cm x 320 cm ebatlarında manuel besleme ve toplama yapılabilen HP Scitex FB9000 makinemiz ise daha ekonomik yatırım yapmak isteyen müşterilerimiz için uygun bir çözüm.

inkjetmagazine: Geniş format baskının açtığı yeni iş alanları sizin için de yeni üreticiler demek. Elbette ambalaj sektörü başta olmak üzere. Üstelik siz tüm bu HP çözümlerinizi Zünd, eurolaser ve Fotoba ile de bütünlüyorsunuz. Bu geçiş dönemi ve geniş formata olan ilgiyi nasıl değerlendirirsiniz?

Metin Gönülkırmaz: Son yıllarda dijital baskı teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ile beraber konvansiyonel matbaacılık anlayışından dijital teknolojik yatırımlara doğru ciddi bir hareketlenme oldu. drupa 2016 da gözlemlediğimiz yenilikler kapsamında ofsete yönelik dijital teknolojilerin arttığı bir etkinlik oldu. Konvansiyonel alandan dijitale doğru kimlerin geldiğine bakacak olursak oluklu ambalaj sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin sayısının çok olduğunu görüyoruz. Bu müşterilerimizin ilgisi ve değerlendirmeleri ve bu süreçler çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz ön satış sözleşmeleri tüm bu konuştuklarımızı da teyid eder, görünüyor.

inkjetmagazine: Zünd şirketi de D3 kesici ile EDP ödülü aldı. Bu ödülün önemsenen bir değerlendirici jüri tarafından takdir edildiğini, anlıyoruz. Zünd ile ilgili olarak neler söylersiniz?

Metin Gönülkırmaz: Evet, drupa 2016’da çıkışını yapan yeni Zünd D3 kesici, “En İyi Geniş Format Sonlandırma Çözümü” olarak EDP 2016 Ödülünü kazandı. Bu ödülle birlikte, EDP Zünd’ün D3 çift kirişli kesim sisteminin, verimlilikte yeni standartları belirlediğini onaylamış oldu.

d3-2xl-3200Tek kirişli sistemin çıktı sayısını ikiye katlayan bir kapasiteye sahip yeni çift kirişli kesme sistemi “en iyi geniş format sonlandırma çözümü” kategorisinde en yüksek onura layık görüldü. D3 ile mümkün hale gelen verimlilik hususundaki önemli kazanımlar, esasında tek bir verimli üretim akşında bağımsız olarak aynı zamanda faaliyet gösteren ikiz kirişlere sahip çift kirişli yapısı sayesindedir. Her kiriş, üç taneye kadar değişik araç modülleri taşıyabiliyor. İşin özelliklerine bağlı olarak, D3 üretilen iş miktarını etkin bir şekilde iki katına çıkarabilir. Sistemin doğrudan kesicisinin keskinliği, en son teknoloji kullanıcı arabirimi ve iş akış yazılımı, yüksek seviyelerde üretkenliği ve kârlılığı taahhüt ediyor. D3 kesici, mevcut her hangi bir üretim ortamına kusursuzca entegre olurken en yüksek performansı talep eden pazarlarda net bir rekabet avantajını yanında getirmektedir. Dijital kesim çözümlerimiz, genel üretkenlik artışına önemli katkılarda bulunuyor fakat aynı derecede öneme sahip olan üretimin farklı aşamalarında otomasyona yönelik eğilim de kusursuz veri ve iş akışı talep ediyor. Yeni Zünd D3 ultra yüksek performanslı kesici ile Zünd Cut Center (ZCC) yazılımını birleştirerek, göze çarpan şekilde, üretimlerini hem daha etkin hem de daha karlı hale getirmek isteyen müşterilerimize katma değer sunabiliriz.

#inkjet #inkjetmagazine #MatKagit #MetinGonulkirmaz #HP #HPScitex #HPLatex #drupa2016 #BirganIseri #Zund #dijitalKesim