Sosyal Mesafe Sektörü de Korudu

2

Baskı ve endüstriyel reklamcılık sektörü pandemi yönlendirmeleri, dezenfektan stantları, koruyucu bariyerler gibi çözümlerle pandemi döneminde hem Türkiye’yi hem de kendi büyüklüğünü korudu.

#Koronavirüs pandemisi sadece çalışma şeklini değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sektörleri işlerine farklı açıdan bakmaya zorluyor. Türkiye’de dokuz milyar doları aşan büyüklüğe sahip #endüstriyel #reklamcılık ve #baskı sektöründe salgın nedeniyle değişim yaşıyor. Salgından önce konserler, toplu etkinlikler, eğlence sektörü, konaklama ve açık hava reklamcılığıyla büyüyen sektör, şimdi Koronavirüs uyarıları içeren tabela ve işaretlerin yanı sıra sınırlarını zorlayan ambalaj ve baskı çözümleriyle sektöre canlılık kazandırıyor. Sektör son 1 yılda yaptığı yeniliklerle büyüklüğünü korumayı başardı.

Avrasya Bölgesi’nin en büyük endüstriyel reklam ve baskı dünyası buluşması olan #FESPAEurasia salgının baskı endüstrisi pazarları üzerindeki etkisini ve ileride ne olacağını değerlendirdi:

Yeni fırsatlar

Salgının baskı endüstrisini etkilediğine şüphe yok. Ancak bazı pazarlarda sektörü pozitif yönde etkileyen büyüme görüldü. Özellikle #yönlendirme ve #sosyal #mesafe tabelaları yeni bir alternatif ortaya çıkardı.

Salgın uyarılarıyla korudu

#Endüstriyel reklamcılar ve baskı sağlayıcıları salgın döneminde yenilikçi çalışmalara imza attı. Yönlendirme tabelalarına, zemin işaretlerine ek olarak, dezenfektan #stantları, #dispenserlar, koruyucu bariyerler, pandemi kurallarının basılı olduğu levhalar ve uyarı levhalarının üretimiyle hem toplumu hem de kendilerini korudular.

Online ticaret hızlandırdı

Tüketiciler evde izole şekilde hayatlarına devam ederken, e-ticaret sitelerine olan talep arttı. Bu ilgiyle birlikte ambalaj talebinde de artış yaşandı.

Paketli yeme-içme etkisi

Covid-19 salgını, sınırlı kullanım nedeniyle daha hijyenik olduğu düşünülen esnek ambalaj talebini artırdı. Özellikle yiyecek ve içecek dağıtım hizmetlerinde gerçekleşen bu talep artışı sektör profesyonelleri için büyük fırsatlar getirdi.

Etiket talebi de arttı

#Etiketler, birçok sektörün önemli bir parçası ve bilgi aktarımı için hayati bir araç. Gıda, hijyen, ilaç etiketlerine ve e-ticaret satışlarıyla ilgili etiket bilgilerine yönelik artan bir talep yaşandı.

Yatırımcılar üzerindeki etkisi

Avrasya Bölgesi’nin en büyük endüstriyel reklam ve baskı dünyası buluşması olan FESPA Eurasia’nın Fuar Müdürü Betül Binici, “Covid sonrası bir dünyada fırsatları yakalamak için, baskı çözümü sağlayıcılarının farklı düşünmesi ve çalışması gerekecek. Yeni dönemde baskı sağlayıcıları yenilikçi çözümlere yatırım yapacak ve kendi pazarlarını büyütecek” dedi. Binici, sektördeki en büyük fırsatın perakende sektörünün toparlanmaya başlamasıyla ortaya çıkacağını söylüyor. Sosyal etkileşimin azalması ve online alışverişlere ağırlık verilmesiyle, birçok tüketici fiziksel perakende alanlarına dönmekte tereddüt ediyor. Ancak eski alışveriş alışkanlıklarına geri dönüldükçe, mağazaların uyarı tabela ve zemin grafiklerini kullanmaları gerekecek. Perakende alanlarının görsel olarak çekici olmasını, müşterileri mağazalarına çekmesini ve birçok kısıtlamanın olumsuz duygusal etkisini yumuşatması adına yeni fikirler artacak.

FESPA Eurasia’nın Fuar Müdürü Betül Binici, hazırlıklar tüm hızıyla devam eden FESPA Eurasia 2021’in planlandığı gibi 2-5 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) gerekli tüm önlemleri alarak baskı dünyasını sekizinci kez bir araya getireceğini söyledi. Binici, yeni uygulamalarla fuarda da yenilikçi uygulamaların sektörü yeniden canlandıracağını vurguladı.