Türkiye’de Ambalaj Sektörü 20 Milyar Doları Aştı

20

Rıza Başoğlu: “Ambalaj sektörünün, Türkiye’de 20 milyar USD’lik bir hacmi aştığını düşünmekteyiz. Bu rakamlar bize, Türkiye’de kişi başı ambalaj tüketiminin, dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etmektedir.”

Türkiye’de kişi başı ambalaj tüketiminin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu kaydeden Lidya Grup Yönetim Kurulu Danışmanı Rıza Başoğlu, oluklu ve karton ambalaj sektörünün gelişimine ilişkin şunları söyledi:

“Ürün çeşitliliği ve müşteri odaklı ürün yapılanması, ambalaj sektörünü geliştirirken, oluklu mukavvanın ambalaj sektörünün şekillenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Dijital baskının, ilave müşteriler kazandırması, müşterilere özel versiyon çözümleri sunması, gelişim doğrultusunda yatırım imkanı vermesi, acil  siparişlere cevap verebilir olması, hazırlık süresinin kısalığı gibi sebepler dijital baskının ambalaj sektöründeki gelişimini çok hızlı büyütmektedir. Ambalaj sektörünün, Türkiye’de 20 milyar USD’lik bir hacmi aştığını düşünmekteyiz. Bu rakamlar bize, Türkiye’de kişi başı ambalaj tüketiminin, dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etmektedir. Pazarın, daha da büyüme kapasitesi mevcuttur. Bu hacim içinde, oluklu mukavva payı da hızla artmaktadır. Çünkü sadece koruma amaçlı kullanımdan, pazarlama etkinliği içinde, renkli baskı ve uygulama esneklikleri ile raflarda ürünlerin etkin hale gelmesini sağlamaktadır” dedi.

Avrupa’da oluklu ambalaj sektörü hızla gelişiyor

Lidya Grup Yönetim Kurulu Danışmanı Rıza Başoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Avrupa’da, 2018 yılına kadar, oluklu mukavva dönüşümünün 22 milyon tonu aşması bekleniyor. Yani Avrupa’da, oluklu ambalaj sektörü hızla gelişiyor. Hızla büyüyen pazar açısından distribütörü olduğumuz ve Dünyada inovasyona önem veren bir yapı olarak EFI stratejilerinin, pazarın ve müşterilerinin gelişimine sunduğu ürünler ile katkısı çok büyüktür. Bunun en güzel ispatı EFI, son 6 yılda 50 Must See’Ems ödülü almıştır. Son olarak da, 2016 yılında Must See’Ems ödülü alan EFI, Nozami C 18000 tek geçişli oluklu mukavva baskı makinası ile oluklu mukavva ambalaj sektörüne güçlü bir makine daha sunmaktadır” diye konuştu.

Bu sektörde çözüm üreten Efi makinalarından kısaca söyle söz edilebilir:

EFI Nozomi C18000 : Geçen yıl drupa 2016 Fuar’ında duyurulan EFI Nozomi C18000 oluklu mukavva baskı makinesi, kendinden önce gelen ve yine EFI’ye ait markalar; Cretaprint’in endüstriyel ortamda tek geçişte baskı özelliğini, Jetrion’un tam entegre dahili sonlandırma yeteneklerini ve Vutek’in çok yönlülüğünü ve yüksek kalitesini almıştır. Ayrıca, Nozomi C18000, su bazlı mürekkeplerin çevre dostu özellikleri ile LED ve ambalaj mürekkeplerinin birçok baskı altı materyaline iyi tutunma özelliğini de biraya getirerek, hem hızlı ve kaliteli, hem de çevre dostu bir makine olmuştur.

Nozomi C18000 saatte 7,224 m2 baskı kapasitesi ve 6,600 adet board/saat baskı hızı ve piezo inkjet LED teknolojisi ile alanında en hızlı oluklu baskı makinesidir. Sabit dizili çoklu baskı kafalarıyla, 4 gri renk seviyesi ve CMYK, CMYK+W, CMYKOV, CMYKOV+W renk konfigürasyonlarıyla 360×720 dpi baskı çözünürlüğünde hizmet veren Nozomi C18000, kendi içinde düzenlenebilen 2 ayrı baskı kanalıyla üretim kapasitesini 2 katına çıkarabilmektedir.

EFI VUTEk HS125 Pro : EFI’nin ödüllü 3.2 metre roll to roll veya roll+flat bed baskı genişliğine sahip, hibrit EFI VUTEk HS125 Pro yüksek hacimli baskı makinesi,  olağanüstü kalite ve yüksek üretkenlik için UV LED baskı teknolojisini kullanmaktadır. Makinede, oluklu mukavva ve diğer zorlu baskı altı malzemeleri için baskı hızıyla orantılı olarak otomatik materyal yükleme ve boşaltma sistemleri ve bunların kenar kılavuz sistemleri de bulunmaktadır.

HS125 Pro adından anlaşılacağı gibi 125 adet board/saat baskı hızı ile saatte 640 m2 baskı kapasitesine sahip olup, 5 cm kalınlıkta malzemeye UltraDrop mürekkep teknolojisiyle 1000dpi çözünürlükte baskı yapabilmektedir. Yine, EFI Fiery XF ProServer bilgisayar donanımı ile birlikte gelen HS125 Pro kendi sınıfında en düşük sahip olma maliyeti unvanını hak etmektedir.

EFI Fiery yüksek performanslı bilgisayarlı üretim sistemine ek olarak yine EFI’ye ait EFI Enterprise Packaging Suite yazılımı ile çeşitli MIS/ERP sistemlerine entegre olabilmektedir. Ayrıca, EFI Corrugated Packaging Suite yazılımı ile de oluklu mukavva baskısında mükemmel sonuçları hızla almak için gereken tüm öğeler, EFI Nozomi C18000 ile birlikte bütünleşik olarak gelmektedir.

 

#EFI #LidyaGrup #RizaBasoglu #Ambalaj #inkjet #NozomiC18000 #VUTEkHS125Pro #Oluklu #Display #KartonAmbalaj #VUTEk #Nozomi