Zünd ’den Modüler Kesim Çözümleri

3

Zünd Systemtechnik, Fespa Digital 2016’da ticari matbaalar ve diğer baskı hizmeti sunucularına en son yüksek performanslı, ultra-çok yönlü dijital kesim çözümlerini sundu. Zünd, modüler flatbed kesicileri ile birlikte her uygulama ve üretim ortamına uygun otomasyon ve verimlilik özelliklerini sergiledi.

Zünd, Amsterdam’da gerçekleştirilecek fuarda baskı hizmeti sunucularının işçilik maliyetlerini düşürürken kaliteyi nasıl arttırabileceklerini gösteriyordu. İsviçreli üretici en son otomasyon çözümleri sayesinde modüler, adapte edilebilir malzeme yükleme seçeneklerinde çıtayı bir seviye yukarı taşıdı. Artık hem malzeme yükleme hem boşaltmada yepyeni seçenekler var. Özellikle dikkat çeken ise S3 M-800 tam otomatik kesim konfigürasyonunun bir parçası olarak gösterilen yeni robot. Entegre robotik boşaltma sistemi otomatik olarak makineden kesilen parçaları alıyor ve daha önceden tanımlanmış yerlerde istifliyor. Robot, insan operatör ve robotik cihazın görev için birlikte çalıştığı üretim ortamlarında bağımsız olarak çalışıyor. Bu tam otomatik üretim iş akışı kapsamında bir QR-kodu üzerinden işler otomatik olarak çağırılıyor. Entegre kamera sistemi her bir işle birlikte QR-kodunu alıyor. Bu da Zünd Cut Center’ın yani ZCC’nin otomatik olarak ilgili kesim dosyasını almasını sağlıyor. Buna ek olarak ZCC sistemi yine otomatik olarak grafiklerin tam yerini ve yönünü belirliyor. Malzeme ya da baskıda bozulma olması halinde, kesim ve baskı arasında mükemmel bir uyum olması için kesim yoluna otomatik olarak ayarlamalar yapıyor.

ARC, bit değişikliklerini otomatik hale getiriyor

Yeni otomatik router bit changer – ARC, sayesinde Zünd otomasyonda yeni ufuklar açıyor. ARC sistemi, 8 taneye kadar router bit tutabilen, serbestçe konfigüre edilebilir bir magazine ile geliyor. ARC bu işlem sırasında otomatik olarak malzeme ve görev için doğru bit’i seçiyor. Bu otomasyon özelliği kurulum sürelerini minimuma indiriyor ve süreç güvenilirliğini nispeten arttırıyor.

ARC, alüminyum, ahşap, plastik ya da kompozit gibi uygulamaları etkili bir şekilde routing, polishing ve engraving için son derece ideal.

fespa_zund_04_16-(2)Merkezi sarıcı sayesinde bozulma olmadan ilerleme

Katılımcılar ayrıca bir Zünd G3 3XL-1600 kesim sistemini aktif halde de görebildiler. Bu yüksek performanslı kesim konfigürasyonu özellikle vinil üzerine grafiklerin geniş format sonlandırması için uygun (ayrıca 3.21 m genişliğinde rulo diğer malzemeler). Entegre dancer sistemi olan merkezi sarıcı, tekstillerin buruşmadan ve bozulmadan gerilim kontrolünün yapılmasını sağlıyor.

Görülmemiş verimlilik sağlayan ikili işlem

Konu malzeme yükleme ve boşaltma olduğunda Zünd, kesim verimliliklerini arttırmak için de çalışıyor.

Muhteşem bir örnek, Zünd kesicilerine ikili sistem kurulması. Bu konfigürasyonda kesici yüzeyi birbirinden bağımsız kontrol edilebilen iki çalışma alanına ayrılıyor. Malzeme yükleme/boşaltma ve işlem, makinenin iki yanında aynı anda devam ediyor ve kesintisiz bir üretimin olmasını sağlıyor. Bu kurulum her bir saniyenin önemli olduğu üretim senaryoları için kaçınılmaz çünkü zorlu teslim tarihlerine ve son dakika siparişlerine ancak bu şekilde yetişmek mümkün.

“Video FESPATV’nin youtube kanalından alınmıştır.”

#fespa #fespa16 #zünd #matkagit #birganiseri #metingonulkirmaz #kesimmasasi #dijitalkesim #reklam #endüstriyel